Podstawowy Podręcznik Przemiany cz. 1


Latarnia morska nie gania po wyspie,
szukając statku do uratowania.
Po prostu stoi i świeci.

— Anne Lamott

Poniższy tekst jest pierwszą wersją polskiego tłumaczenia „The Essential Guide To Doing Transition”. Tłumacz pokornie prosi o komentarze z uwagami translatorskimi i redakcyjnymi.

Po co jest ten podręcznik?

Od 10 lat pomagamy różnym grupom wcielać Przemianę w życie w ponad 50 krajach, w miasteczkach, miastach, wioskach i organizacjach. Dość dobrze wiemy, co działa a co nie i chcemy się tą wiedzą z Wami podzielić, abyście mogli_ły działać tak szybko i skutecznie, jak to możlliwe.

Stworzyliśmy liczne zasoby, wspomagające grupy inicjujące i przeżywające Przemianę. W tym Podstawowym Podręczniku wskażemy Wam, jak do nich dotrzeć. To jest Wasz „Pakiet Startowy” na podróż w stronę niezwykłych rzeczy, jakich dokonacie tam, gdzie żyjecie.

Weźcie go i ruszajcie czynić rzeczy nadzwyczajne!

Trochę liczb

Ten Podręcznik oparty jest na 10-letnim doświadczeniu inicjowania Przemiany w 1400 społecznościach w 50 krajach i zawiera:

64 strony
1 test zdrowia Przemiany
7 zasadniczych składników udanej Przemiany
3 „powierników” których potrzebuje każde spotkanie
1 magiczną liczbę
7 składników zapewniających różnorodność w Waszej grupie
11 podpowiedzi jak dobrze świętować
5 etapów życia grupy
37 praktycznych pomysłów, jakie możecie rozwijać.

Witajcie w Przemianie!

Przemiana jest żywym eksperymentem społecznym, ruchem społeczności wspólnie przemieniających nasz świat poprzez tworzenie zdrowej ludzkiej kultury. W każdej chwili możecie do tego dołączyć. Ten ruch inspiruje i rozwija się w pozytywnym kierunku, a skoro dotarliście już tutaj, to może to być dokładnie to, czego potrzebujecie. Być może odwiedziliście już jakąś społeczność w Przemianie, obejrzeliście filmy „Transition 2.0”, „Demain” albo chcecie rozwinąć któryś z projektów praktycznych. Jeśli uważacie, że czas już cos zrobić (to prawda!), ten Podstawowy Podręcznik jest po to, by Wam pomóc. Zacznijmy więc od pytania oczywistego…

Czym jest Przemiana?

Przemiana to ruch, który rozwija się od 2005 roku. Chodzi w nim o to, aby lokalne społeczności, poprzez działania na własnym terenie, były zdolne stawić czoła wielkim wyzwaniom. Jednocząc się, są w stanie tworzyć wspólne rozwiązania. Ich celem jest stworzyć kulturę wzajemnej dbałości, opartą na łączności z samym sobą, innymi i przyrodą. Odzyskują gospodarkę lokalną, rozpalają przedsiębiorczość, na nowo definiują pracę, nabywaja nowych umiejętności, tkają sieci współpracy. Trwają tam odważne dyskusje i dzieją się niezwykłe zmiany.

Opowiemy Wam o kilku takich Przemianach. Dzieją się one w ponad 50 krajach, w tysiącach grup: w miasteczkach, wioskach, miastach, uniwersytetach i szkołach. Ważnym sposobem na rozprzestrzeniania zmiany są opowieści. Mamy nadzieję, że i Was zainspirują one do Przemiany. Będzie to dla nas zaszczyt, jeśli zechcecie dołączyć.

Dlaczego?

Ludzie angażują się w Przemianę z wszelakich powodów:

  • Aby lepiej poznać sąsiadów.
  • Aby poczuć, że mogą coś zmienić, dla siebie i dla przyszłych pokoleń.
  • Aby przezwyciężyć poczucie izolacji od siebie, innych i otaczającej ich przyrody.
  • Aby łatwiej stawić czoła wielkim globalnym wyzwaniom, poprzez działania na szczeblu lokalnym.
  • Aby wspomóc różnorakie nowe projekty, przedsiębiorstwa i możliwości inwestycyjne.
  • Aby nauczyć się nowych umiejętności.
  • Aby czuć, że tworzą bogatszą i żywszą historię swojego miejsca.
  • Aby poczuć więź z innymi, światem przyrody, czymś poruszającym i epickim, co dzieje się wokół nich.
  • Bo czują, że to jest „słuszna rzecz do zrobienia”
  • Bo czują się wykluczeni przez instytucjonalną politykę i chcą odzyskać poczucie wpływu na świat wokół nich.

Zasady

Oto kilka zasad, którymi się kierujemy

Szanujemy ograniczenia zasobów i budujemy naszą hartowność. Naczelną zasadą naszych działań jest pilna redukcja emisji dwutlenku węgla, zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i mądre korzystanie z pozostałych cennych zasobów.

Popieramy inkluzywność i sprawiedliwość społeczną.
Wzrost cen paliwa i żywności, kurczące się zasoby i ekstremalne zjawiska pogodowe uderzą przede wszystkim w najsłabszych członków społeczności. Chcemy, aby dobre, zdrowe i stabilne życie było udziałem wszystkich w społeczeństwie.

Przyjmujemy zasadę pomocniczości. Model Przemiany nie zakłada centralizacji ani „odgórnej” kontroli podejmowania decyzji. Rozwiązania wypracowuje się na szczeblu lokalnym, w sposób pragmatyczny i z zachowaniem podmiotowości zaangażowanej społeczności.

Dbamy o naszą własną równowagę. Zmagając się z pilnymi globalnymi wyzwaniami, jednostki i grupy mogą czuć stres, który prowadzi do zamykania się i bierności, zamiast otwartości, łączności z innymi i twórczej energii. Tworzymy przestrzeń refleksji, świętowania i odpoczynku, aby zrównoważyć nasze zapracowanie. Badamy różne sposoby działania, angażujące nasze ręce, umysły i serca, pozwalające nam budować relacje współpracy i zaufania.

Czujemy się częścią eksperymentalnej, samo uczącej sieci. Przemiana to eksperyment społeczny w realnym życiu i w czasie rzeczywistym. Działanie w sieci daje nam możliwość budowania na cudzych doświadczeniach i wglądach, a więc szybszą i skuteczniejszą Przemianę. Uznajemy porażki za takie samo źródło nauk jak sukcesy. Jeśli chcemy szukać nowych sposobów życia i pracy, nasze próby nie zawsze będą udane. Nasze działania zawsze będą przejrzyste. Będziemy zabiegać o opinie innych i reagować na nie w sposób pozytywny.

Dzielimy się naszymi ideami i naszą siłą. Przemiana jest ruchem oddolnym, w którym każda społeczność bierze odpowiedzialność za własne procesy wewnętrzne. Dzięki temu idee mogą się rozprzestrzeniać szybko i skutecznie. W różnych miejscach Przemiana wygląda różnie. Popieramy tę różnorodność, zamiast ją bezsensownie tłumić.

Współpracujemy i szukamy synergii. Zasadą przemiany jest wspólna praca w społeczności i uwalnianie naszego kolektywnego geniuszu, aby nasz wspólny wpływ przewyższał to, co możemy zdziałać osobno. Będziemy szukać okazji, aby tworzyć twórcze i pełne mocy partnerstwa wewnątrz ruchu i poza nim. Będziemy znajdowac powiązania między projektami, tworzyć otwarte procesy decyzyjne i organizować działania pomagające ludziom się łączyć.

Dbamy o konstruktywne i twórcze wizje. Skupiamy się na tworzeniu i promowaniu pozytywnych możliwości, nie na „byciu przeciw”. Wierzymy w angażowanie ludzi na twórcze sposoby, aby wyobrażali sobie przyszłość, w której pragną żyć. Centrum tworzenia tych wizji jest opowiadanie nowych opowieści, na równi z dobrą zabawą i świętowaniem sukcesów.

Umysł, serce, ręce

Udana Przemiana to taka, która znalazła równowagę pomiędzy tymi trzema elementami.

Umysł. Opieramy się na najlepszej dostępnej, wspartej dowodami, wiedzy i uzywamy naszej zbiorowej inteligencji aby znaleźć lepsze sposoby życia.

Serce. Działamy z empatią, zważając na emocjonalne, psychologiczne, relacyjne i społeczne aspekty naszej pracy.

Ręce. Przekształcamy nasze wizje i idee w namacalną rzeczywistość, uruchamiając działania praktyczne i rozpoczynając budowę nowej zdrowej gospodarki tam, gdzie żyjemy.

To co, zaczynamy?

2 myśli w temacie “Podstawowy Podręcznik Przemiany cz. 1”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s