kobieta trzymająca pęczek warzyw i koktail Mołotowa

Sukcesja


O ile wiemy, żaden inny gatunek nie potrafi przewidywać zmian we własnym środowisku. Wszystkie one jedynie reagują na pojawiające się zmiany. Ludzie, przynajmniej w teorii, nie mają takich ograniczeń. Nasza zdolność przewidywania przyszłości jest daleka od ideału, ale przynajmniej możemy próbować.

J. M. Greer: Ekotechniczna Przyszłość, Rozdział 5.


Jeśli dopisze nam szczęście, będziemy mieć następców.

A oni swoich, i tak dalej.

Każde kolejne pokolenie odziedziczy Ziemię targaną nieznanymi dziś jeszcze kataklizmami, cywilizację ludzką podlegającą niewiadomym jeszcze przemianom, wszechświat stawiający nam/im nieprzewidywalne dziś wyzwania.

Oczywiście, jeśli dopisze im szczęście.

Nawigatorzy Nieznanego

Jeśli planujesz na stulecia, wychowuj dzieci”

Dotychczasowi władcy i przewodnicy ludzkości zawiedli nas – nieważne, czy z niekompetencji, czy grając dla własnej korzyści. Szansą ludzkości są nowe pokolenia, wychowane w nowy sposób, aby pracowały i zmagały się dla dobra wszystkich. Wtedy, być może, niektórzy przetrwają.

Nie ma szans, aby obecne alternatywne systemy edukacyjne mogły dość szybko przyjąć znaczący odsetek populacji. Mogą jednak zapewnić „zaczyn” – grupkę młodzieży gotowej do podjęcia odpowiedzialności za swoje rodzime społeczności, gdy przyjdzie czas, aby pomagać innym w adaptacji, przemianie i sukcesji.

  • Osadzeni w społeczności, ze świadomością szerszego kontekstu.
  • Kooperatywni, nie konkurencyjni.
  • Uczący się całe życie.
  • Zintegrowani ciałem, umysłem i duchem.
  • Stabilni moralnie.

Dlatego naszym – dzisiaj dorosłych – celem powinno być dotarcie do nauczycieli, wychowawców i teoretyków edukacji nurtów alternatywnych i rozpoczęcie konwersacji o tym, jak nowe treści i potrzeby włączyć do ich praktyki i refleksji.

Zadanie jest złożone i delikatne, wymaga wielostronnej współpracy i przeorientowania nas wszystkich. I jest jedynym podejściem, dającym przyzwoitą nadzieję sukcesu.

Mieszkańcy przyszłości

Co możemy im przekazać?

Zapis naszych działań i zaniechań…
Dorobek nauki i sztuki…
Analizę naszych błędów…
Samokrytykę moralną…
Przeprosiny.

Wyzwoleni z ułudy wiecznego postępu, widzimy, że historia porusza się cyklicznie, w najlepszym razie po spirali. Dzisiaj, w „przejściowych czasach” widzimy, jak zaczyna się kolejny cykl. Jeśli uda nam się przetrwać ten okres, będziemy – jako gatunek – mieć szansę zakumulować wiedzę i zasoby, aby na końcu kolejnego cyklu nie wylądować w tym samym miejscu. Żadnych złudzeń: czeka nas jeszcze wiele powtórek, zanim wyzwolimy się z cywilizacyjnego koła Samsary i osiągniemy galaktyczny, być może, stopień świadomości.

Najdłuższa podróż zaczyna się wszak od jednego kroku. A po nim następnego. I następnego. Oby ta opowieść stała się jednym z nich.

Więcej znajdziesz na naszym blogu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Lokalne społeczności wobec kryzysu cywilizacji przemysłowej

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: